Bugünün ve Geleceğin Anahtarı

Bugünün ve Geleceğin Anahtarı

bulut teknolojisi nedir?

ABONE OL
Mart 20, 2022 17:44
Bugünün ve Geleceğin Anahtarı
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazı: İlyas Öztürk

Bulut Teknolojisi

Bilgi çağı ile birlikte, pek çok kamu ve özel sektör kuruluşunda, bulut teknolojisi kullanımı hızla yükselmektedir. Peki bulut teknolojisi nedir, bulut bilişime duyulan ihtiyaç nedir, bulut teknolojisi hayatımızda neleri değiştirdi, avantajları nelerdir, gelecekteki yeri ne olacak?

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bilgisayar, telefon, tablet ve sunucu gibi tüm cihazlar arasında istenilen zamanda ve mekân kısıtlaması olmadan veri paylaşımına olanak sağlayan, internet tabanlı bir veri depolama hizmetidir.

Bulut Bilişime Duyulan İhtiyaç

Teknolojinin gelişmesiyle veri kullanımında görülen artışlar sayesinde verinin elde edilmesi ve üzerinde analizler yapılarak genel değerlendirmelerde bulunulması daha kolay hale gelmiştir. Veri artış hızına paralel olarak, verilerin depolandığı donanımlarda da kilobayt (kB) seviyesinden Petabayt (PB) seviyesine çıkan önemli gelişmeler yaşanmıştır.
Yatırım maliyetini aşağılara çekmek amacıyla kurum ve kuruluşlar bulut bilişim teknolojilerine yönelmektedirler. Ayrıca çok büyük boyuttaki verilerin özel yazılımlar kullanılarak analiz edilmesine, sonuçların paylaşılmasına ve güvenli ortamlarda saklanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bulut teknolojilerini kullanan kurum ve kuruluşlar ile özel firmaların sayısı zamanla artmıştır.

Bulut Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

Bulut teknolojileri sürekli olarak hızlı bir değişim içinde. Bununla beraber, bulut platformunda hayat bulan Endüstri 4.0, otomasyon, yapay zeka ve robotların hızla geliştiği bir çağa doğru ilerliyoruz. Bulut üzerinde verilerimizi depoluyoruz, işliyoruz, yönetiyoruz, uygulamaları çalıştırıyoruz ve videoları oynatıyoruz, fotoğrafımızı saklıyoruz, maillerimizi iletiyoruz ve daha birçok program çalıştırıyoruz.

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Maliyet tasarrufu: Bilginin depolanmasının bulut üzerinden yapılması; veri merkezi kurma gibi yatırım giderlerini ve altyapı masraflarını ortadan kaldırarak maliyetleri azaltır.

Hız: Depoladığımız verilere internete bağlı herhangi bir aygıtla her an ve her yerde ulaşabilme imkanı sağlaması sayesinde zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

Ölçeklenebilirlik: İhtiyaca göre istenilen boyutta ölçeklendirilebilir.

Veri kaybını önlemesi: Depolanan verilerin bulut sağlayıcısının ağında birden fazla yedekli hâlde tutulması sayesinde, kritik durumlarda veri kurtarma ve iş sürekliliğini korumayı kolaylaştırır.

Gizlilik: Bulut platformlarındaki erişim özelliği ile izin vermediğiniz sürece bilgileriniz üçüncü şahıslar tarafından görüntülenemez. Aynı zamanda dosya paylaşımında sadece istediğiniz kişileri seçmeniz de mümkündür.

Gelecekte Bulut Teknolojisi Nasıl Olacak?

Pandemi ve türlü zorluklarla karşı karşıya kaldığımız 2020 ve 2021 yıllarında küresel bir sanallaşma çağına girdik. Bulut hizmetlerini benimseyen şirketlerse bu döneme adapte olmayı başardı. Küresel boyutta bulut bilişime yapılan yatırımların, 2022’de 482 milyar doları geçmesi bekleniyor. Yerel cihazlardan sık erişim gerektiren, büyük boyutlu dosyalar gibi depolama talepleri olan ve aynı zamanda arşiv ortamını genel bir buluta aktaran şirketler için en uygun çözüm olarak, hibrit bulut kullanımının yaygınlaşması ile buluta geçişin hızlanacağı kesindir. Ayrıca kurumların birçoğu, evde çalışma modelini her geçen gün daha fazla benimsiyor. Bu durumda da bulut bilişim, şirketlerin vazgeçilmez bir ihtiyacı haline geliyor. İş yerlerinden uzakta çalışılan dizüstü veya masaüstü ekranına yönetilmesini sağlayan bulut masaüstleri, işlerin kesintisiz, hızlı ve verimli ilerlemesini sağlıyor.

2022’de sanal masaüstüyle çalışmalarına devam eden şirketlerin sayısında artış oldukça bulut bilişim sektörü de büyüyecek ve her geçen gün yenilenerek gelişen teknolojileriyle geleceğin parlayan yıldızı konumuna gelecek. Aynı zamanda bu alanda yapılan çalışmalar belirli bir ölçekte istihdamda sağlayacağı aşikardır. Bu da insanları bu konuda uzmanlaşmaya itmektedir.

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bulut_bili%C5%9Fim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.