Geleceğin Başlangıcı: Oyun

Geleceğin Başlangıcı: Oyun

ABONE OL
Mart 16, 2022 18:33
Geleceğin Başlangıcı: Oyun
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazı: Aykut Başaran 

Oyun, oyun konsolları ve bilgisayar günümüzde hızla gelişen ve büyüyen bir sektör haline geldi. Artık çoğu insanın hobi aracı haline gelen oyunların tarihine ve gelişimine birlikte göz atalım. 

Her Şeyin Başlangıcı “Tennis for Two

Dünyada çıkan ilk video oyunu olan ‘’Tennis for Two’’ 18 Ekim 1958 tarihinde Amerikalı Fizikçi William Higinbotham tarafından hazırlandı. Analog bilgisayarda yapılan bu oyun osiloskop cihaz ekranı üzerinde tenis veya ping pong benzeri oynanışa sahipti. İnsanları eğlendirme amaçlı yazılan oyun ilerde milyarlarca doların bu sektöre yatırılacağı bir devrin başlangıcı oldu.. 

1960-1970 yıllarında gelişen bu sektör o zamanlardan itibaren bütün insanlarca tanınmaya bir hobi aracı haline gelmeye başlamıştı bile. 

Oyun Sektörü Hızla Gelişmeye ve Büyümeye Devam Ediyor..

İnsanların ilgisiyle de birlikte yeni yeni firmalar ve oyunlar piyasaya çıkmaya başlamıştı. Bunlardan birisi de 1962 yılında çıkan ‘’Spacewar’’ isimli oyun oldu. O dönem için o kadar gelişmiş bir oyundu ki oldukça ses getirmişti zaten. Oyun 2 kişi ile oynanabiliyordu. Çok oyunculu kavramını oyunlara ilk getiren oyun oldu. Oyun oynanırken ise “ekranın ortasında olan yıldız gemiyi yutmaya çalışır ve yutmasını önlemek için silahla manevra yapılır, oyuncu geminin yıldıza çarpmasını engellemek için ateş eder” mantığı üzerinden hareket ediyordu. 

Evlerde ilk oyun deneyimi

1972 yılında ilk video oyunu konsolu olan Magnavox Odyssey ABD’de piyasaya sürüldü. İçerisinde 27 oyun bulunmaktaydı. Oyun konsolu iki beyaz kutu ve tüfekten oluşmaktaydı. Bu konsol anda hali hazırda kullanılan Playstation, Xbox, Wii gibi konsolların atası oldu. Magnavox 1978 yılında konsolun yepyeni bir versiyonu olan Odyssey2’yi piyasaya sürdü. 2009 yılında video oyun sitesi IGN tarafından tüm zamanların en büyük video oyun konsolu olarak nitelendirildi.

Video game system, Odyssey. 2006.0102.08.

Oyun Sektöründe Altın Çağ

Ardından 1972 yılında Atari isimli o firma kuruldu. Oyun sektörünü başka bir boyuta taşıdı. ‘’Pong’’ isimli oyunu çıkardı. Bu oyun oyun salonlarında oldukça rehabet gören iki boyutlu bir tenis oyunuydu.

Atari ve Pac-Man Efsanesinin Doğuşu!

Artık oyunlarının evlere de taşınmasını isteyen Atari, 1977 yılında Atari 2600 adında ikinci nesil bir oyun konsolu çıkardı. Bu konsolun çıkmasıyla birlikte efsane oyun Pac-Man oyunseverlerle tanıştı. Geliştiricisi Namco isimli firma olan bu oyun Atari kartuşlarıyla piyasaya sürülmüştü. Oyun salonlarında da yerini almıştı. O dönem çok fazla rehabet gördü. Bu oyun ile birlikte artık yeni bir çağ başlamıştı. İnsanlar oyunları gerçekten sevmiş ve benimsemişti. Oyunlar 7’den 70’e tüm insanların hobisi haline gelmişti. Yıllarca evlerde ve oyun salonlarında oynanan bu oyunun adını yıllar sonra hala duyuyoruz. Gerçek bir efsane olmayı başardı. 

80’li Yılların Enleri!

O dönemlerde en çok satan oyunlar Pitfall, Missile Command, Demon Attack, Atlantis, Adventure, Kaboom!, Space Invaders, ve Et the Extra-Terrestrial oldu. Bu oyunları Activision, Namco, Sega, Adamvision, Polyvox gibi firmalar geliştirse de konsollarıyla Atari ev sahipliği yapmıştır. O sıralarda oyun sektörü gelişmekte olan bir sektör olduğu için çoğu firma birlikte çalışıp oyunlarını geliştiriyordu.

Yeni Platformlar Yeni Heyecanlar !

Bilgisayarda oyun geliştirme işleri 1970 yıllarında başlamıştı fakat bu işi yapanlar dışında kimsenin bilgisayara dair bir fikri yoktu. 1980’li yıllarda çıkan Commodore 64 zamanın en çok satan kişisel bilgisayarı oldu. Bu kişisel bilgisayar ile birlikte bir sürü oyun piyasaya çıktı ve tıpkı konsollar gibi fazlasıyla rehabet gördü. Artık oyunlar sadece konsollarda değil bilgisayarlarda da oynanmaya başlamıştı. Atari kartuş girişi ve joystick girişi de bu bilgisayarın girişlerinde mevcuttu. Oyunlar sadece klavye ile değil joystickle de oynanıyordu. Japon yapımcılar yaptığı Donkey Kong oyunuyla sektörde biz de varız demişti.  

Nintendo’nun ve Süper Mario’nun doğuşu !

Bununla birlikte 1889 yılında kurulan Nintendo da piyasada ismini duyurdu. Pac-Man’den sonra efsane olan o oyun artık raflarda yerini almıştı. ‘’Süper Mario’’. Magnavox Odyssey’in de aynı zamanda distribütörlüğünü yapan bu firma artık kendi oyunu ve kendi konsoluyla piyasadaydı. Nintendo’nun piyasaya çıkmasıyla birlikte belki de onu var eden oyunlardan birisi Süper Mario olmuştu. Oyun sektörüne büyük katkısı bulunan bu oyun o dönemlerde oldukça sevildi ve uzun yıllarca oynandı.

Konsollar Gelişiyor!

Aynı döneme damgasını vuran diğer konsolda “Sega Master System”dir. 8 bit bir konsol olan Master System’in daha gelişmiş joystick kullanımı gibi avantajları vardı. Zamanla 16 bitlik oyun konsollar ve “Nintendo 64” gibi efsaneleşen konsollar ardı ardına geldi. Artık oyun sektörü devleşmiş bir sektör haline geldi.

Artık Yeni Bir Nesil Başlıyor!

Bunca oyun ve firma oyunlarını geliştirip satıyorken arka planda Sony’nin bir hayli ses getirecek bir projesi vardı. O da ‘’Playstation’’. İlk kez piyasaya 3 Aralık 1994’te Japonya’da sürülen bu konsol 1996’da tüm dünya ile tanıştı. Nintendo ile ortak çalışan Sony Nintendo’nun kartuş teknolojisini geliştirip devam ettirmek istiyordu. Nintendo, Sony’e Cd-Rom sürücüsü geliştirmesi için teklif verdi ve bu sürücü PlayStation adını aldı. Cd’lerin yeni yeni popüler olduğu bu dönemde kasetli oyunlar yerine Cd’li oyunlar raflarda yerini almaya başlamıştı. O dönem için yeni nesil bir oyun konsolu olan PlayStation geçmişten günümüze birçok oyuna ev sahipliği yapacaktı. PS; Tekken, Resident Evil, Winning Eleven, Final Fantasy, Metal Gear Solid, Gran Turismo gibi oyunlara ev sahipliği yapmış, oyun severleri bu oyunlarla buluşturmuştur. O dönemde çıkan çoğu oyunun devam serileri günümüzde hala sevilerek oynanmaya devam etmektedir.

Playstation 1

Planlar Yapan Sadece Sony Değil!

Playstation’ın çıkmasıyla birlikte rakipleri de ortaya çıkmaya başladı. Playstation’dan daha farklı bir tuş dizilimi ile geliştiricisi olan Microsoft’un ev sahipliği yaptığı ‘’Xbox’’, Milenyum çağının da başlamasıyla oldukça ses getirdi. Yıllarca Playstation’ın rakibi olarak görülen bu konsol vakti zamanında oyuncuları ikiye bölmüştür. Oyunseverler, “Xbox sevenler”  ve “Playstation sevenler” olarak 2’ye ayrılmıştı. İlk olarak 26 Kasım 2001’de Kuzey Amerika’da piyasaya çıkan Xbox 2002’de tüm dünya ile tanışmıştı. Oyun kumandasındaki farklı dizilimi ise oyun severler tarafından bir hayli sevildi.

Xbox

Microsoft Ben De Varım Demişti !

Kötüleyenler de olmuştu fakat konsolun ilk çıktığı hafta 550.000 birim satması ile konsol, onu kötüleyenleri haksız çıkarmayı başarmıştı. O dönemin en çok satan oyunu ‘’Halo’’ isimli oyun olmuştu. O dönem Halo o kadar sevildi ki oyun severlerin bir kısmı Xbox’u sadece Halo için aldı.

Artık Milyarlar Yatırılan Sektör Haline Geldi

Tüm markalar oyun ve konsol geliştirmelerine devam ediyordu. Nintendo Wii, Nintendo 3Ds, Xbox 360, XboxOne, Playstation 2-3-4-5 gibi konsollar raflarda yerini almaya devam etmişti. Konsolların artması ile birlikte oyun çeşitliliği ve oynanış keyfi başka bir boyuta taşınacaktı. Firmaların oynanış ile yeni planları vardı. İnsanlar inovasyona ve yeni şeylere oldukça açtı.

Oyun Oynamak Artık Farklı Boyutlarda.

Nintendo, ‘’Wii’’ ile yeni geliştirdiği teknoloji artık oyun oynanış tarzına yeni bir soluk getirecekti. Bu konsol ile oyun severler artık oyunları interaktif bir şekilde oynayabilecekti. Yeni geliştirilen oyun kumandası hareketleri algılayabiliyordu. Bunun üstüne peşi sıra Sony ve Microsoft’ta bu inovasyon ürünleri için adım attı ‘’Xbox Kinect’’ ve ‘’PS move’’ ortaya çıktı. Bu teknoloji ilk çıktığı dönemlerde spor amaçlı bile kullanıldı. Xbox, Kinect Sports, Dance Central gibi oyunlarla ortaya çıktığı gibi Ps move ise Just Dance, Guitar Hero, Sports Champıons gibi oyunlarla oldukça ses getirmiştir. Bu konsollar günümüzde hala çok sevilmekte ve yeni versiyonları kullanılmaktadır.

Bilgisayarlarda da Oyunlar Gelişmekte

Konsol cephesinde oyunlar geliştiği gibi bilgisayar cephesinde de oyunlar gelişmeye devam etti. Yeni gelişen ekran kartları ile oyunlar grafik ve oynanış anlamında çağ atladı. Bilgisayarlarda da oyunlar sevilerek oynanmaya devam etti. Yeni platformlar çıktı ve dijital oyun kavramı hayatımıza girdi. Gelişen teknoloji ile birlikte artık oyunlar platformların bulut teknolojisi yardımı ile internetten indirilebilecek ve oyunda kaydedilen ilerlemeler bu buluta kaydedilebilecek şekilde tasarlanmaya başladı. Konsollarda geliştirilen oyunların bilgisayar sürümleri de çıkmaya başladı. Bazı oyunlar konsollara özel çıksa da oyunların büyük çoğunluğu bilgisayar platformuna da çıkmaya başladı. Piksellerden doğan bu sektör geçmişten günümüze değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Higinbotham’ın başlattığı bu eğlenceli ve uzun serüven hızlanarak devam ediyor. 

KAYNAKÇA

https://www.merlininkazani.com/gecmisten-gunumuze-video-oyunlarinin-grafiksel-
gelisimi-80202-oyungalerisi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Video_oyunlar%C4%B1_tarihi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Nintendo
https://tr.wikipedia.org/wiki/Atari
https://tr.wikipedia.org/wiki/PlayStation
https://tr.wikipedia.org/wiki/Xbox

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.